Ebeveyn Danışmanlığı, hamilelik, bebeklik, çocukluk ve ergenlik döneminde çocuklarınızı sağlıklı bir biçimde yetiştirmenize yardımcı olan danışmanlık türüdür. Ebeveyn danışmanlığı çocuk ve ergenlerle çalışmanın ve çift olmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Genelde ebeveynler kroniklemiş problemlerin çözümü için çareyi çocuklarındaki sorunun ortaya çıkarılması ve çözümlenmesinde ararlar ancak ebeveyn ve çocukla beraber aile sistemi bir bütündür ve bütüncül bir bakış açısıyla ele alınmalıdır. Bu sebeple etiketlenmiş “sorunlu çocuk” algısından önce ebeveyn danışmanlığının koruyucu, önleyici ve destekleyici yönünü değerlendirmek hedefindeyiz.

Ebeveyn olma yolculuğunda hamile bir kadın anne adayıdır ve partneriyle beraber hayatını ebeveyn olmaya hazırlık sürecine çevirir. Çiftin hayatına yeni ebeveyn kimliginin giriyor olması diğer kimliklerini – partner olma, cinselliği olan kadın-erkek olma, çalışan olma, kendi olma- bir süreliğine rafa kaldırmaları gerektiğini düşündürebilir ancak sağlıklı bir birey bütündür. Hayatındaki tüm kimlikleriyle bir bütün…

Bu dönemde partnerlerin kendi duygularını tanıyabilmesi ve anlamlandırabilmesi yaşanabilecek zorluklarla baş etme becerilerini geliştirmek konusunda önemli bir adımdır. Çiftlerin ebeveyn olma yolculuklarının diğer kimliklerini nasıl etkileyebileceği hem birey olarak kendilerine, hem de partner olarak birbirlerine nasıl yaklaşmalarının sağlıklı olacağı üzerine düşünülmeli ve emek harcanmalıdır.

Hamilelik ve doğum sonrasında çift ilişkisinde neler değişir? Anneyle bebeğin bağını gözlemleyen baba hep biraz daha dışarda kalmak durumunda mıdır? Artık partnerle olan özel bağ yerini bebek anne bağına mı bırakır? Baba-koca bu süreçte kendisini konumlandırmakta zorlandığında neler yapılmalıdır?

Cinsellik deneyimi ve cinsel kimliğimizi neler bekler ve çift ilişkisinde gebelik ve doğum sonrasında cinsellik kendini nerede bulur?

Aynı hane içerisine aldığımız bakım verenlerle (anneanne-babaanne-bakıcı) kurulan ilişki dinamikleri nasıldır ve nelere dikkat edilmelidir?

Çalışmaya geri dönmek ne şekilde alınması gereken bir karardır ve doğru bir zamanı var mıdır? Çalışan anne olma deneyimine dair neler akılda tutulmalıdır?

Bu gibi ebeveyn olarak kadın-erkek kimliğimizi etkileyen soruların yanı sıra bebeğin ve çocuğun gelişim süreci de içerisinde belli krizleri, dönemleri ve buna bağlı soruları beraberinde getirebilir. Bebeğin doğması, bakımı, süt emmesi, yemesi, doyurulması, uyku düzeni, mizacı, memeyi bırakması, yürümesi, konuşması, tuvalet eğitimi, kreşe başlaması ve okula adaptasyon süreci,kardeş doğumu, akran ilişkileri, ilkokula başlaması, ders çalışma alışkanlığı kazanması vb. çok hızlı değişimler üst üste yaşanır ve değişim süreçleri krizler doğurabilir. Çoğu sorun anne babanın çocuğun gelişimsel dönem özelliklerini ve bu özellikleri nasıl yönetebileceğini bilmemesinden kaynaklanır. Bu bağlamda Bütün-ce Ebeveyn Danışmanlığında çocuğun mizacı ve yaş dönemi özellikleri göz önünde bulundurularak ebeveyn bilgilendirilir ve uygun tutumlar konusunda beceri geliştirmesi hedeflenir. Böylece önleyici bir aksiyon alınmış ve yaşanması beklenen ve normal olan gelişimsel krizlerin kronikleşen problemlere dönüşmesi engellenmiş olur.

Bu veriler göz önünde bulundurularak Bütün-ce Ebeveyn Danışmanlığı kapsamında ebeveynle yüz yüze ya da çevrimiçi ortamda bir araya gelerek

  • Hamilelik Dönemi Ebeveyn Danışmanlığı
  • 0-6 Yaş Ebeveyn Danışmanlığı
  • 6-12 Yaş Ebeveyn Danışmanlığı
  • Ergen (12-18 yaş) Ebeveyn Danışmanlığı hizmetleri vermekteyiz.