Duygu Arıcan | Klinik Psikolog

Bütün Psikoloji > Duygu Arıcan | Klinik Psikolog

Unvan:   Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist
Eğitim:  İzmir Ekonomi Üniversitesi (Psikoloji, Lisans),  Ankara Atılım Üniversitesi (Pedagojik Formasyon) , Okan Üniversitesi (Klinik Psikoloji Yüksek
Uzmanlık Alanı: Yetişkin, Ergen, Çift ve Aile
Terapi Eğitimi & Yönelim: Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi ,  EMDR Terapi, Bireysel Psikoterapi, Ergen Terapisi, Çift ve Aile Terapisi
Verdiği Hizmetler: Yüz Yüze Bireysel Terapi, Çift Terapisi, Online (Uzaktan) Danışmanlık

Klinik Psikolog Duygu Arıcan, Lisans derecesini 2012 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Psikoloji bölümünden aldı. Klinik stajını Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Manisa Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tamamladı. Lisans sonrası pedagojik formasyon eğitimini Ankara Atılım Üniversitesi’nden aldı. 2 yıl anaokullarında okul öncesi çocuklar, aileleri ve okul profesyonelleri ile rehberlik ve psikolojik danışmanlık çalışmaları sürdürdü. Okan Üniversitesi’nden Klinik Psikoloji Yüksek Lisans derecesini “Öğretmen Şiddetinin Şema Terapi Modeli Çerçevesinde

İncelenmesi” ve “Çocukluk Çağı Kötü Muamelesinden Sağ Kurtulanlarda Duygu Düzenleme Güçlüğü ve Yeniden Mağduriyet” konulu bitirme projeleri ile kuramsal eğitim ve süpervizyon alarak bitirdi.

Klinik Psikoloji yüksek lisans programı kapsamında yetişkinlerde görülen psikopatolojiler ve Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi kuramı çerçevesinde değerlendirilmesi ve psikoterapisi ile ilgili eğitimler aldı. Bilişsel Davranışçı Terapilerden beslenen erken dönem yaşantıların yetişkin dönemindeki yansımalarının keşfine ve değişimine yönelik uygulanan Şema Terapi alanında, International Society for Schema Therapy-ISST Onaylı Şema Terapisti ünvanını almak üzere temel, ileri düzey eğitimini ve süpervizyon sürecini tamamlamış sertifikasyon sürecindedir. Travmatik olaylara karşı gelişen yoğun duygusal tepkileri azaltma ve işlevsel biçimde başa çıkabilme becerilerini kuvvetlendirmek için kullanılan EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) tekniği ile psikoterapi çalışmalarını sürdürmektedir.

Bireysel terapi tekniklerine ek olarak Psikiyatrist Dr. Murat Dokur’dan EFTA-TIC, European Family Therapy Association Training Institutes Chamber (Avrupa Aile Terapisi Derneği Eğitim Birimi), tarafından onaylanmış Aile ve Çift Terapileri Eğitimi’nin 300 saatini tamamlamış olup süpervizyon eğitimlerine devam etmektedir.

2016 -2018 yılları arasında özel bir Çalışan Destek Programı’nda, kurumların çalışanları ve yakınlarına psikoterapi hizmetleri, travma ve krize müdahalede psiko-eğitimler, workshoplar düzenlemiş ve işe alımlarda psikolojik risk ve durum değerlendirmeleri yapmıştır.

2018 -2019 yılları arasında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı bünyesi Klinik Psikolog kadrosunda Okmeydanı, Göztepe ve Pendik Eğitim ve Araştırma hastanelerinin Hematoloji ve Onkoloji servislerinde tedavi gören çocuklar, refakat eden aileleri ile psikolojik risk değerlendirmeleri, kronik hastalıkla mücadele sürecindeki bireylerle psikoterapi çalışmaları ve serviste yer alan sağlık çalışanları ile bilgilendirme toplantıları yer almaktadır.

Yetişkinlerde travma, depresyon, anksiyete, panik bozukluk, sosyal fobi, aile ve çiftlerde ilişki sorunları, evlilik dışı ilişki, ilişkide bağımlılık, reddedilme, terk edilme, çaresizlik ve değersizlik duyguları ve tükenmişlik, benlik değeri, özgüven, öfke kontrol sorunları ile çalışmaktadır.

Türk Psikologlar Derneği (TPD) üyesidir. Türk Psikologlar Derneği Travma Birimi komisyonuna bağlı olarak Soma maden faciasında ebeveynlerini kaybeden çocuk ve gençlerin eğitim ve gelişimleri için oluşturulan proje kapsamında çalışmıştır. Gönüllü psikososyal destek çalışmaları devam etmektedir. EMDR Derneği üyesidir.