Hande Burcu Şimşek

hande-burcu-simsek

Unvan: Klinik Psikolog, Çocuk ve Ergen Psikoterapisti
Eğitim: Boğaziçi Üniversitesi (Psikoloji, lisans), İstanbul Bilgi Üniversitesi (Klinik Psikoloji, yüksek lisans)
Uzmanlık Alanı: Çocuk, ergen (0-18 yaş)
Terapi Eğitimi & Yönelim: Psikodinamik Çocuk ve Ergen Terapisi (oyun ve konuşma), Theraplay
Verdiği Hizmetler: Yüz Yüze Psikoterapi ve Ebeveyn Danışmanlığı, Online (Uzaktan) Danışmanlık, E-Terapi

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki lise eğitiminin ardından, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında ve sonrasında çeşitli sivil toplum örgütleriyle çocuklarla dışavurumcu sanat ve koro çalışmaları yürütmüştür. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ve Günışığı Çocuk Merkezi’nde stajlar yapmıştır. Bakım merkezinde yaşayan şizofreni tanılı hastalarla yapılan destekleyici grup çalışmalarında yardımcı psikolog olarak bulunmuştur.

Uzmanlık eğitimini Tübitak yüksek lisans bursiyeri olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji (Çocuk – Ergen Altdalı) programında tamamlamıştır. Tezi çocukların uyku alışkanlıkları ve çocukların uyudukları yerler ile ilişkili psikolojik etmenler üzerinedir. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde yürütülen “Psikodinamik Oyun Terapisi Süreç Araştırmaları”nda terapist-danışan işbirliğini araştırma alanında görev almış, Boğaziçi Üniversitesi’nde “Anne-Bebek İlişkisi ve Bebek Dikkati” konulu araştırma kapsamında, anne-bebekler ile uygulamalar yapmıştır.

Yüksek lisans sürecinde psikodinamik çocuk ve ergen terapisi ve oyun terapisi eğitimi almış, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde süpervizyonlar ile psikoterapi seansları yürütmüştür. Anaokullarında ebeveyn danışmanlığı, çocuk psikolojik gözlem ve değerlendirmesi yapmakta, seminerler düzenlemektedir. Uzm.Psk. Aslı Candan Kodalak’tan Theraplay I.seviye ve Marschak Etkileşim Metodu, Anna Freud Center’dan “Zihinselleştirme Uygulamaları: Ebeveynler ve Bebekler”,  Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden Rorschach ve TAT, YDY Danışmanlık bünyesinde “0-3 Yas Döneminde Gelişim”, Dr. Öğr. Üyesi Yudum Söylemez’den “Çocuklu Ailelerle Çalışma Teknikleri, İstanbul Psikanaliz Derneği’nden Psikanaliz ve Pedagoji Seminerleri, Prof.Dr. Bahar Gökler ve Doç. Dr. Ilgın Gökler Danışman’dan Çocuk ve Aile Psikoterapisinde Güncel Konular (ihmal, istismar, aile içi şiddet vb.), katıldığı eğitimlerden bazılarıdır. Çocuklarla oyun terapisi, ergenlerle psikodinamik terapi, ebeveyn danışmanlığı ve ebeveyn – çocuk ilişkisini geliştirmeye yönelik ikili oyun terapileri çalışma eksenini oluşturmaktadır.

Çalışma alanları arasında, çocuk ve ergenlerde öfke, saldırganlık, içe kapanıklılık, depresyon, kaygı, korku, takıntı gibi duygusal sorunlar; yas ve kayıp, gelişimsel travmalar (ihmal, istismar, aile içi şiddete maruz kalma vb.), aile ve arkadaşlık ilişkilerinde problemler; 0-6 yaş döneminde bağlanma, uyku, emzirme sonlandırma, bezden ayrılma, kardeş ilişkileri ve okula başlama, boşanma vb. yaşam değişiklikleri bulunmaktadır.

    WhatsApp'tan Yaz!
    Merhaba 👋

    Size nasıl yardımcı olabiliriz?