Su Polat

su-polat

Unvan: Uzman Klinik Psikolog, Psikoterapist
Lisans: Özyeğin Üniversitesi (Psikoloji, Lisans),
Yüksek Lisans: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) (Klinik Psikoloji Yüksek Lisans)
Uzmanlık Alanı: Yetişkin
Terapi Eğitimi & Yönelim: Bireysel Psikoterapi, Psikanalitik Terapi, Lacanyen Yönelimli Psikanalitik Psikoterapi
Verdiği Hizmetler: Yüz yüze bireysel terapi, Online (Uzaktan) Danışmanlık, E-Terapi, İngilizce Psikoterapi
Çalışma Alanları:  Kaygı, panik atak, travma, stres, depresyon, motivasyon eksikliği, kayıp, yas, ilişkisel zorluklar, kimlik ve kendilikle ilgili sorunlar, vücutla ilişkili problemler, bağımlılık, istenmeyen davranışlar, sosyal izolasyon, yalnızlık, agresyon, takıntılı düşünceler, korkular, fobiler, kıskançlık, cinsel konular, özgüven eksikliği, kendini tanıma isteği

Su Polat, burslu olarak girdiği Özyeğin Üniversitesinin Psikoloji lisans programını tamamlayarak Psikolog ünvanını, ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Klinik Psikoloji yüksek lisans programını bitirerek Uzman Klinik Psikolog ünvanını almaya hak kazanmıştır. İki programı da yüksek onur öğrencisi olarak tamamlamıştır. Akademik çalışmalarına Paris Üniversitesinin Yetişkin Psikopatolojisi bölümünde devam etmektedir.

Lisans eğitiminin ardından Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Kliniklerinde staj yapmıştır. Yüksek lisans eğitimi kapsamında ODTÜ’de bulunan AYNA Klinik Psikoloji Destek Ünitesinde süpervizyon altında görüşmeler yaparak terapist olarak görev almıştır. Tez çalışmasını çocuklukta ebeveyn kaybının deneyimlenişi, kadınların erken kayıp deneyimleri ve kaybın yetişkinlikteki romantik ilişkiler üzerine etkisi konularında gerçekleştirmiştir. Polat’ın bu konulardaki akademik yayın çalışmaları günümüzde de devam etmektedir. Ayrıca, obsesyon konusunun merkeze alındığı kuramsal bir vaka incelemesini Prof. Dr. Faruk Gençöz’le beraber kaleme almıştır.

Çalışmalarında Lacanyen psikanalitik yaklaşımı kullanmaktadır ve bunun paralelinde yetişkin bireylerle psikanalitik psikoterapi yapmaktadır.

Lacanyen psikanalitik yaklaşım insanların hayatlarının bazı noktalarında hissedebileceği pek çok zorluğun ele alındığı spesifik bir yöntemdir. Psikanalist Jacques Lacan’ın öğretilerinden ileri gelmektedir. Lacan, Freud’un keşfettiği ‘’konuşma tedavisinden’’ yola çıkarak kendi özgün klinik pratiğini geliştirmiştir.

Yöntem, gizliliğin ve yargısızlığın esas olduğu bir alanda, kişisel ve ilişkisel zorluklardan kaynaklanan pek çok zihinsel ve duygusal yakınmanın ele alınmasını sağlar. Yöntemin temelinde duygularımız ve hareketlerimizin bilinçdışı faktörlerden etkilendiği düşüncesi bulunur. Yakınmaların kişiye özgü oldukları ve kökleri her birimizin kişisel hikayesinde bulunan derin bir önem taşıdıkları düşünülür. Bu bakış açısıyla, yakınmalara ‘‘geçici ve kestirme’’ çözümler aranmaz. Aksine, zaman içerisinde, kişinin kendisini ‘’duyarak’’ yakınmalarının işlevlerini ve kendi hikayesindeki özgün anlamlarını keşfettiği bir süreçtir. Çoğu kişi bu süreçle beraber hayatında ve ilişkilerinde zorluk yaşadığı konularla ilgili köklü değişiklikler yapmayı da tercih edebilmektedir.

    WhatsApp'tan Yaz!
    Merhaba 👋

    Size nasıl yardımcı olabiliriz?