Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi; aile içinde yaşanan çatışmaların iletişim sorunlarının, zorlu ve sıkıntılı süreçlerin ele alındığı ve tüm aile üyelerinin beraber katıldığı sağlıklı yönde değişimin ve gelişimin sağlandığı bir süreçtir. Aile terapisinin amacı hem aile içindeki ilişkilerin düzenlenmesi hem de diğer insanlarla ve durumlarla ile ilişkilerin düzenlenmesidir. Bireyler, yaşadıkları bu sıkıntılı ve zor süreçlerden kurtulabilmeleri için tüm sistemde bir değişime ihtiyaç duymaktadırlar dolayısıyla terapistler, aile üyelerinin birbirlerine yardım edebilmeleri için yapıcı yollar bulmalarına yardım eder. Her aile üyesinin sıkıntısı aile sistemi içinde değerlendirilir. Aile sistemine seanslar yoluyla dahil olan terapist tarafsız olmalı yani kendi ön yargılarından arınmalı, aileyi ait olduğu kültürel sistemin bir parçası olarak değerlendirmelidir. Aile üyeleri arasında var olabilecek koalisyonlara ortak olmamalıdır.

Aile terapisinin tarihçesi çok eskilere dayanmamakla birlikte insan ilişkilerinde aile hayatı daima ana yapı taşı olmuştur. Aile terapisi diğer psikoterapilerden aileye bütünsel bir sistem olarak yaklaşmasıyla ayrılır. Bu yaklaşımda vurgu, sistemin bir bütün olarak işlevselliğini nasıl koruduğunu ve aile sistemi içerisindeki karmaşık etkileşim kalıplarını etkileyen ve onlardan etkilenen bireysel davranış kalıplarını anlamaya yöneliktir. Aile zamanda hareket eden bir sistemdir. Geçişler zor zamanlardır ve bazı üyeler diğerlerinden daha fazla değişime direnirler; bu da ailenin roller ve ilişkilerle ilgili kurallarda gerekli yeniden yapılanma ihtiyacını engelleyerek sistemde bir dengesizliğe yol açabilir.

Aile terapisinde hedefin; sistemik yaklaşımdan yola çıkarak ailelerin sorun olarak getirdikleri semptomun sistemde nasıl geliştiği ve sürmesinde nelerin rol oynadığı incelenmesi, mevcut semptomun aile yaşam döngüsü ve kuşaklar arası aktarım gözlüğünden ele alınmasıyla yeni etkileşim ve iletişim döngüleri oluşması için gerekli terapötik ortamı sunmak olduğunu söyleyebiliriz. Kısacası sistemik aile terapisinde daha esnek ve işlevsel bir aile yapısının oluşturulması en önemli hedeflerden birisidir. Aile sistemi işlevselliğini ancak böyle bir yapıya sahip olduğunda tüm yaşam süreci boyunca etkili olarak sürdürebilir.

Aile Terapisi Nasıl Yapılır?

Aile terapisi ailelerin ilişkilerinde yaşadıkları zorluklar karşısında bu zorluklarla daha iyi başa çıkabilmek, bu zorlukların temellerini anlamlandırmak, aile ilişkilerini güçlendirerek stresle daha rahat başa çıkabilir hale gelebilmek için haftada bir seans olacak şekilde düzenlenen takvim çerçevesinde gerçekleşir.

Aile terapisinde farklı yöntemler bulunmaktadır. Terapist klinik kararı doğrultusunda bazı uygulamalarda tüm aile üyeleri aynı seansta bir araya gelirken, bazı uygulamalarda aile üyelerinden bir ya da ikisini bir araya gelebilmektedir. Her seansta aile üyelerinin tümü katılmamaktadır. Terapist, terapi sürecinde tarafsızlığını korur. Terapiyi online ortamda da almak mümkün olup bununla ilgili https://www.butunpsikoloji.com/hizmetlerimiz/online-terapi/ sayfamızı da inceleyebilirsiniz.

Aile Terapisi Kaç Seans Sürüyor?

Ailelerin zorlandıkları konular benzerlik gösterse de her ailenin ilişkisel dinamiği birbirinden oldukça farklıdır. Terapistin ailelerle sürdürdüğü değerlendirme seanslarının ardından oluşturduğu terapi planının süresi süreç öncesinden kestirilemez. Sürecin sürekliliği, danışanların motivasyonları, terapistin uygun teknik ve müdahaleleri kullanması, terapist ve danışan arasında kurulan ilişkinin kuvvetliliği sürecin akıcı bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemlidir.

Aile Terapisi Yöntemleri Nelerdir?

Aile terapisi birçok farklı terapi ekollerinden destek alınarak sürdürülebilir. Duygu Odaklı Aile Terapisi, Bilişsel Davranışçı Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Çift ve Aile Terapisi, Gottman Çift ve Aile Terapisi, Sistemik Çift ve Aile Terapisi, Satir Çift ve Aile Terapisi gibi modeller bu ekollere örnek verilebilir. Her model kendine spesifik müdahale yöntemleri içerdiği gibi çift ve aile terapistinin bu ekollerdeki yetkinliği ve uygulama becerisi müdahalelerin başarısını belirler.

Aile Terapisi Faydaları Nelerdir?

 • Ailede mevcut olan sorunların fiziksel, psikolojik ve sosyal bağlamları hakkında bir anlayış elde edilmesini sağlar.
 • Bu aşamaların ve belli zamanlardaki potansiyel kriz noktalarının farkında olmak; ailenin kaynakları ve daha önceki yaşam döngüsü aşamalarını yönetmedeki başarısına dair bilgiye dayalı olarak, danışmanın aile işlevselliğinin bozulmasının kaynakları hakkında belirli varsayımlar oluşturmasına, kullanışlı tedavi ve yönetim planları oluşturabilmesine ve karşılaşılacak zorluklarla ilgili önleyici rehberlik sağlamasına yardımcı olur.
 • Ailenin roller ve ilişkilerle ilgili kurallarda gerekli yeniden yapılanma ihtiyacına katkıda bulunarak aile içi iletişimin yeniden düzenlenmesine katkı sağlar.

Aile Terapisinde Destek Alınabilecek Konu Başlıkları Neler Olabilir?

Aile içi iletişim problemleri, ilişkisel zorluklar, ebeveynlikle ilgili konular, aile sisteminde değişime sebep olabilecek hastalıklar, taşınma, iş değişiklikleri, ölüm, ergenlik dönemi ve ilişkili zorluklar, bağımlılıklar, kardeşler arası problemler, geniş aile ilişkileri gibi konularda aile terapisine başvurulabilir.

Aile Terapisi Kimlere Uygulanır?

Aile Terapisinin dayandığı sistemik bakış açısından yola çıkarak aile terapisi, ailenin her üyesinin katılımıyla gerçekleşebileceği gibi ailenin tek bir üyesinin varlığında problemin aile sistemi içinde ele alınmasıyla gerçekleşebilir. Kısaca Aile Terapisi; çekirdek aile üyeleri, geniş aileler, çiftler ve bireyler ile gerçekleştirilebilir.

Aile Terapisi Randevusu Al

  Ekibimiz

  sinan-karaman-400
  Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  batuhan-sac-400
  Uzman Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  yagmur-sel
  Uzman Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  ecem-cikmaz
  Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  damla-altay
  Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  efsan-yalcin
  Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi

  Bütün Blog

  Uzman Psikologlarımız tarafından kaleme alınan günlük hayatınızda faydalı olabilecek psikolojiye dair yazılar

  yoksa-deliriyor-muyum
  Akıl Sağlığı Sağlık ve iyi olma hali, ruhsal ve bedensel bütünlük içindedir. Ruh sağlığı ya da diğer bir ifa...
  WhatsApp'tan Yaz!
  Merhaba 👋

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?