Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi, psikolog ve danışan arasındaki ilişkiyi temel alan iyileştirme yöntemi olarak görülür. Bu destek türlü çeşitli psikolojik rahatsızlıkların üstesinden gelmeye yardımcı olmanın yanı sıra insanların kişisel, ilişkisel, ailevi ya da iş kaynaklı duygusal zorluklarının üstesinden gelmelerine de yardım etmektedir.

Psikolojik danışmanlık kavramı veya psikoterapi kelimesi her ne kadar bazı insanlar için olumsuz duygular uyandırıyor olsa da artan farkındalık düzeyiyle beraber kişiler için önemi artan bir hizmet haline gelmiştir. Yine de zaman zaman psikolojik danışmanlık desteği alması gereken kişiden ”Terapiye gitmenin ne gereği var?”, ”Problemin kaynağı benim, ben kendim çözebilirim”, ”Benim çözemediğimi başkası çözemez”, ”Bende bir sorun yok ki psikoloğa gideyim” gibi ifadeler sarf ettiğini duyabiliriz. Psikolojik danışmanlık ya da psikoterapi desteği almaya başlama kararı çok da kolay olmayabilir fakat bu kararı almamızda psikoterapi süreciyle ilgili bazı yanılsamalar bize engel oluyor olabilir.

Sanılanın aksine, psikolojik destek almak için illa ”problemli” ya da ”hasta” olmaya gerek yoktur.

 • Bunaltıcı, uzun süren çaresizlik ve mutsuzluk duygularıyla karşı karşıya kalıyorsanız,
 • Kendi uğraşlarınıza, aile, arkadaş çevrenizin yardımlarına rağmen sizi rahatsız eden problemleriniz geçmiyorsa,
 • Kendinizi her daim kaygılı, karamsar ve sinirli hissediyorsanız,
 • İş hayatınızda konsantre olmakta güçlük çekiyorsanız,
 • Hayat kaliteniz eskisi gibi değilse,
 • Aile ve sosyal ilişkilerinizde sorun yaşıyorsanız
 • Davranışlarınız sizi madde/alkol kullanmaya , sinirlenmenize ve diğer insanlara zarar vermenize yol açıyorsa bu destekten yararlanmayı düşünebilirsiniz.

Psikoterapi ve psikolojik destek, size tarafsız, yargısız bir şekilde işbirliği yapmaya hazır olan bir klinik psikolog ile kendinizi rahat hissederek açıkça konuşabileceğiniz bir ortam sağlar ve terapi süreci sayesinde daha sağlıklı ve işlevsel bir yaşama sahip olmanıza yardımcı olur. Araştırmalara göre psikoterapiye başvuran danışanların % 75’inin terapi sürecinden yararlandıkları görülmüştür. Unutmayın ki problemlerinizden bunaldığınızda buna bir çözüm aradığınızda yalnız değilsiniz. Bu destek türü kendinizi sıkışmış hissettiğiniz durumdan sizi kurtarmaya yarayan bir araç ve kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Bütün Psikoloji olarak bu desteği sağlamak konusunda alanında yetkin ve deneyimli uzman klinik psikologlarla, etik çerçeveyi koruyarak size yardımcı olmak hedefindeyiz.

Randevu Al

  Ekibimiz

  sinan-karaman-400
  Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  batuhan-sac-400
  Uzman Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  yagmur-sel
  Uzman Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi
  ecem-cikmaz
  Klinik Psikolog
  İstanbul'da Yüz Yüze Terapi
  Online Terapi

  Bütün Blog

  Uzman Psikologlarımız tarafından kaleme alınan günlük hayatınızda faydalı olabilecek psikolojiye dair yazılar

  anksiyete-ve-panik-bozukluk
  Evrimsel açıdan korku, bizi hayatta tutmak adına dış etken ve tehditlere karşı verilen duygusal bir tepkidir ve bedens...
  WhatsApp'tan Yaz!
  Merhaba 👋

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?