Uzaktan Danışmanlık

Günümüzün getirdiği dijital yaşama psikolojik danışmanlık hizmetlerinin de uyum sağlaması ile online terapiler yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle de konumu gereği terapi desteği bulamayan bireyler için online terapi önemli bir fırsat olarak görülmekte, durum böyle olunca da online terapinin işlevselliği önem arz eden bir konu haline gelmiştir.

Online terapinin, psikolojik rahatsızlıkları iyileştirmesinde etkili bir seçenek olup olmadığına dair birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar, online terapinin etkinliliğine dair anlamlı veriler sunmakta ve online terapi seanslarından son derece etkili sonuçlar elde edildiğini göstermektedir.

Örneğin; online terapinin depresyon ve kaygı bozukluğu tedavisindeki geçerliliği hakkında 2016’da yapılan bir araştırmada, online terapi sürecinden sonra yapılan kontrollerde danışanların depresyon ve kaygı bozukluğu belirtilerinde belirgin iyileşmeler olduğu görülmüştür.

Yüz yüze terapi ile online terapiyi karşılaştıran başka bir deneysel çalışma ise, internet tabanlı bir terapinin yüz yüze terapiyle eşit derecede faydalı olduğunu göstermektedir. Bu çalışmalar doğrudan kişisel temas olmaksızın üretken bir terapi süreci gerçekleştirilebildiğini göstermiştir. Kişisel temasın psikoterapi gibi insanın kendi hayatına karşısındakini davet ettiği bir çalışmada yeri şüphesiz büyüktür. Bu sebeple de ideal olan bir ofis ortamında terapistle yüz yüze çalışmaktır ancak bazı durumlarda –danışan ya da terapist farklı bir şehre ya da ülkeye taşındığında, ofis ortamına erişimi engelleyen bedensel bir zorluk söz konusu olduğunda gibi– yüz yüze başlayan terapinin yarım kalmaması için uzaktan yani online olarak yürütülmesi kararı alınabilir. Bu karar terapist ve danışanın beraber alabileceği bir karardır.

Hali hazırda başlamış terapi sürecinin online ortama taşınabilmesi gibi yaşadığı şehirde klinik psikolog / psikoterapist bulunmayan ya da farklı bir ülkede yaşayıp anadilinde terapi desteği almak isteyen danışanlar için yine internet üzerinden görüntülü gerçekleştirilen çevrimiçi bir ortamda psikoterapi uygulaması yapmak mümkündür.

Bire bir terapi desteğinde terapist ve danışan arasında belirlenen çerçeve (seans sıklığı, seans süresi, ücret) uzaktan-çevrimiçi terapi desteğinde de geçerliliğini korur.

References

Wagner, B., Horn, A. B., & Maercker, A. (2014). Internet-based versus face-to-face cognitive-behavioral intervention for depression: A randomized controlled non-inferiority trial. Journal of Affective Disorders, 152, 113-121.

University of Pittsburgh Schools of the Health Sciences. (2016). Online therapy effective at treating depression and anxiety. ScienceDaily. Retrieved October 18, 2018 from www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160512124921.htm

Beutel, M. E., Böhme, K., Banerjee, M., & Zwerenz, R. (2018). Psychodynamic online treatment following supportive expressive therapy (SET): Therapeutic rationale, interventions and treatment process.Zeitschrift für Psychosomatische Medizin und Psychotherapie, 64(2), 186-197.

Uzaktan danışmanlık hizmeti sağlayan uzmanlarımız