Çift Terapisi, çiftlerin kendi başlarına çözüm bulmakta zorlandıkları sorunların, içinden çıkamadıkları kısır döngülerin ya da iletişim problemlerinin bir uzman desteği ile ortaya çıkarılıp çözümlenme sürecidir.

Her çiftin ilişki dinamikleri, ilişki DNA’sı kendine özel ve birbirinden farklıdır. Terapi süreci planlaması seansa gelen çifte özel olarak belirlenir.  Terapi hedefi, her çifte göre konu bazında değişse de,  yaşanan kısır döngülerin belirlenmesi ve bu döngülerin kırılarak olumlu döngülerle değiştirilmesi temeline dayanır.  Haklı ile haksızın kim olduğunun belirlendiği ve terapistin hakemlik yaptığı bir anlayışın aksine terapist partnerlerin ilişki içerisindeki ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların karşılanması adına belirginleşmiş kısır döngüleri belirlemede yardımcı olurken partnerlere eşit mesafede yaklaşır ve kişileri değil ilişkiyi tedavi etmeyi amaçlar.

Genel olarak seanslar haftada 1 gün 50 dakika olarak gerçekleşir. Kriz durumlarında bu sayı sıklaşabilirken, problemler çözümlenmeye başladıktan ve çift olumlu döngülerini yaratmaya başladıktan sonra 2 veya 3 haftalık periyodlarla gerçekleşir. İlk seansta alınan hedefler gerçekleştiğinde ise seanslar sonlandırılır.