Aygül Sarıbay

 • Position :
  Uzman Klinik Psikolog
  Online Terapi
aygul-saribay

Unvan: Uzman Klinik Psikolog, Çift ve Aile Terapisti
Eğitim: Marmara Üniversitesi (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Lisans), İstanbul Bilgi Üniversitesi (Klinik Psikoloji Yüksek Lisans)
Uzmanlık Alanı: Çift ve Aile, Yetişkin Terapi Eğitimi
Yönelim: Sistemik Aile Terapisi, Psikodinamik Terapi, Çözüm Odaklı Terapi, Duygu Odaklı Çift Terapisi
Verdiği Hizmetler: Çift ve Aile Terapisi, Bireysel Terapi (Online Terapi)

Aygül Sarıbay, 1998 yılında Marmara Üniversitesi’nden Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden mezun olmuştur. Lisans eğitimi sırasında çeşitli kurumlarda stajlarını tamamlamıştır. Lisans eğitiminin ardından 1999 yılında New York’da İngilizce eğitimi sertifika programını tamamlamıştır. 2003 yılında The City University of New York-Baruch College’da Master of Business Administration programını tamamlamış ve 2005 yılına kadar New York’da çeşitli firmalarda çalışmıştır.

2006-2013 yılları arasında İstanbul’da özel eğitim kurumlarında anaokulu, ilköğretim ve lise öğrencileri ile psikolojik danışman olarak çalışmıştır. Bu kurumlarda öğrencilere yönelik olarak verimli ders çalışma, sınav kaygısı ile baş etme; anne ve babalara yönelik olarak aile içi iletişim ve öğrenci başarısında ebeveynlerin rolü, çocuklarda ilköğretime hazır oluş, okul korkusu ile başa çıkma, çocuklarda görülen uyum ve davranış problemleri gibi konularda seminerler düzenlemiştir.

2007-2008 yılları arasında Davranış Bilimleri Enstitüsü Yetişkin ve Aile Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde Mesleğe Hazırlık ve Staj Programı’nı tamamlamıştır. 2009’da aynı kurumda Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi tarafından düzenlenen, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” ve “Sınav Kaygısı” konularında eğitimlere katılmıştır. 2011’de Ladros Eğitim ve Danışmanlık bünyesinde “Okul Öncesi Uzmanların Mesleki Gelişim Eğitimi”ni tamamlamıştır. Aynı yıl Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nde, “8 Nörogelişimsel Alan ve Okul Sorunları” eğitimine katılmıştır. 2012’de Altis İletişim ve Danışmanlık bünyesinde “Dikkat Grup Çalışması” ve “Sosyal Beceri Eğitiminde Oyunların Kullanımı” konularında eğitimlere katılmıştır. Çeşitli eğitim ve danışmanlık merkezlerinde, çocuk gelişim testleri, dikkat ve görsel algı testlerinin eğitimini tamamlamıştır.

2015’de Matthew D. Selekman’ın “Riskli Ergenlerle Çalışmak: Çözüm Odaklı (Kısa Süreli) Terapi Yaklaşımı” eğitimine katılmıştır.  2015 ve 2016 yıllarında ICEEFT onaylı Duygu Odaklı Çift Terapisi Eğitimi’nin 1. ve 2. düzeylerini tamamlamıştır. 2017’de Psikoloji İstanbul bünyesinde Nilüfer Devecigil’den Deneyimsel Oyun Terapisi 1. düzey eğitimini almıştır. 2016-2018 yılları arasında Rorschach ve Projektif Testler Derneği’nden “Çocuğun Ruhsal Dünyasının Projektif Testlerle Değerlendirilmesi” (Rorschach, CAT, TAT) eğitimini tamamlamıştır. 2020’de Dr. Başak Demiriz’den “Çocuk, Ergen ve Aileleri ile Bilişsel Davranışçı Terapi Temel Teori ve Teknikleri Uygulamalı Eğitimi”ni almıştır.

Aygül Sarıbay, 2020 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Çift ve Aile Terapisi alt dalında Klinik Psikoloji yüksek lisans programını tamamlayarak uzmanlığını almıştır. Yüksek lisans programı kapsamında stajlarını İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi ve Bakış Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde tamamlayarak bu merkezlerde yetişkin bireyler, çocuklar, çiftler ve ailelerle çalışmıştır.

2017-2019 yılları arasında danışanlarını SAYA Psikoloji bünyesinde görerek çalışmalarına devam etmiştir. 2020 yılından beri danışanları ile online olarak çalışmaya da başlamıştır. Çalışmalarında, eğitimlerini almış olduğu sistemik aile terapisi, psikodinamik terapi, çözüm odaklı terapi, duygu odaklı çift terapisi, deneyimsel oyun terapisi yaklaşımlarından, objektif ve projektif testlerden yararlanmaktadır.

Çalışma alanlarından bazıları arasında, yetişkin bireylerde ilişkisel zorluklar, kişilerarası iletişim problemleri, özgüven, stres ve uyum sorunları; çift ve ailelerde iletişim sorunları ve çatışmalar, ilişkisel sorunlar, evlilik öncesi danışmanlık, evlilik sorunları ile ilgili konuların yanında, çocuk odaklı aile terapisi ve ebeveyn danışmanlığı (duygusal sorunlar, uyum ve davranış problemleri, okul sorunları, aile içi problemler vb. konularla ilgili) bulunmaktadır.

  WhatsApp'tan Yaz!
  Merhaba 👋

  Size nasıl yardımcı olabiliriz?