psikoterapi-mutluluk-vaat-eder-mi

Psikoterapi mutluluk vaat eder mi?

Psikolojik destek almaya karar verdiğimizde ne bekleriz? Bir an önce şikayetlerimizden kurtulmak mı? Mutluluğa pürüzsüz bir yolda kesin adımlarla ulaşmak mı? Kendimizi tanımak ve anlamak mı? Yoksa, bütün bunlar ile birbirinden farklı ve otantik kişisel beklentilerin karmaşık bir bütünü mü?

Size bu sefer şöyle bir soru sormak istiyorum: Psikoterapi bir patikaysa, bu patikada karşınıza ne çıkacaktır? Her adımınızla daha renkli, canlı ve bereketli bir yere mi varıyorsunuz, yoksa zaman zaman bu patikada çamurlu birikintilerle mi karşılaşıyorsunuz? Psikoterapinin her seansla daha çiçekli ve renkli olduğunu düşünenlere ne yazık ki kötü bir haberim var. Psikoterapi doğasında çamurlu birikintiler de barındırır. Bir kişi psikoterapiye başladığında sabit bir şekilde daha iyi ve mutlu hissetmeyecektir çünkü psikoterapi mutluluk vaat etmez! Psikoterapi hakkında söylenecek en doğru şeylerden biri, bu yolun inişli çıkışlı, engebeli ve dalgalı oluşudur.

Psikoterapi uzun bir süreçtir ve iyi bir psikoterapi çalışması danışan için zor olan deneyimlere, duygulara, konulara değinir. Bizlere acı veren konuları masaya yatırdığımızda, olduğumuzdan biraz daha kötü hissetmemiz normal ve hatta gereklidir. O zaman gerçek bir çalışma yapıyoruz demektir.

Çok değerli hocam şöyle bir analoji yapmıştı. Psikoterapi ameliyata benzer. Ağrınızın tedavi olması için ameliyat olmalısınız. Ameliyattan sonra ağrınızın tedavi olacaktır fakat ameliyat yaranız bir süre acıyacaktır. Zamanla bu yara da iyileşecek ve ağrınız kalmayacaktır. Psikoterapi de aynı bu şekilde tedavi edebilmek için bazı yaralara dokunmak durumundadır. Aksi halde ağrınız tedavi olamayacaktır.

Suya sabuna dokunmadan, çamurlu birikintilerle başa çıkmadan nasıl çiçekli bir bahçemiz olabilir? Ellerimiz biraz kirlenecek ki, psikoterapide ekip biçtiğimiz bahçemize bahar gelsin. Bazı seanslardan sonra kendimizi daha iyi hissedebilirken bazılarından sonra daha kötü hissedebiliriz. Ancak şu bir gerçektir ki, tüm zorluklara rağmen çalışmaya devam ettikçe, baharın gelişi kaçınılmaz olacaktır.

Talia Edith Molina

WhatsApp'tan Yaz!
Merhaba 👋

Size nasıl yardımcı olabiliriz?